پیام‌ها و درسهای خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها

پیام‌ها و درسهای خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها                    
این خطبه غراء که نشانه روشنی از حضور سیاسی و اجتماعی حضرت زهرا سلام الله علیها ،در اجتماعات اسلامی و زیر نظر گرفتن حوادثی است که در جوامع اسلامی رخ می‌دهد،پیام‌ها و درس‌های فراوانی برای شیعیان مخصوصاً بانوان اسلامی دارد

 پیام‌ها و درسهای خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها

این خطبه غراء که نشانه روشنی از حضور سیاسی و اجتماعی حضرت زهرا سلام الله علیها ،در اجتماعات اسلامی و زیر نظر گرفتن حوادثی است که در جوامع اسلامی رخ می‌دهد،پیام‌ها و درس‌های فراوانی برای شیعیان مخصوصاً بانوان اسلامی دارد که مهم‌ترین آن ها،دفاع از حق و ولایت حضرت امیر مؤمنان علیه السلام است،به این معنا که حضرت زهرا سلام الله علیها، از آغاز طلوع اسلام مشارکت‌های مستقیم در فعالیت‌های پشت جبهه داشته و گاهی شخصاً در جبهه جهاد اسلامی حضور پیدا میکرده  همراهی روحی و فکری و مساعدت با همسر بزرگوارش حضرت امیر مؤمنان در امور مربوط به جهاد‌های اسلامی،به کار می‌برده است و جلساتی در رابطه با تعلیم و تربیت نیز برگزار می‌نموده و به علاوه می‌دانیم که به خانه داری و اداره امور فرزندان خود نیز اهتمام زیاد داشته است.
او اکنون با دلی دردناک از مصیبت‌های سنگینی که کودتاچیان به وجود آورده اند،به مسجد آمده و این خطابه را در آن اجتماع پر از ازدحام ایراد کرده است. این خود، دلیل محکمی است برای لزوم حضور اجتماعی بانوان درعرصه‌های اجتماعی. جمعی از علماء و محققین،کتاب هایی درشرح این خطبه نوشته اند و شاید هنوز هم این غواصان دریای دانش و ادب،به عمق این دریای متلاطم و مواج نتوانسته اند برسند و همه گوهر‌های ارزنده آن را استخراج کنند،چه اینکه این کلام روح بخش از لب هایی تراوش کرده و از دلی برخاسته که با جبرئیل امین(ع)،همدم بوده و مصحف فاطمه سلام الله علیها را به وجود آورده است. ما در اینجا سه فقره از این پیام‌ها را با بیان کوتاه مورد تذکر قرار می‌دهیم:
دفاع از مسأله امامت و رهبری
روشن است که مسأله امامت،جانشینی پیغمبر بزرگ اسلام(ص) است. همان طور که موضوع رسالت پیغمبر اسلام(ص)،بر اساس(و ما ارسلناک الا کافة للناس)،یک موضوع جهانی و همگانی است. موضوع امامت که امتداد رسالت و رهبری آن حضرت است،نیز یک موضوع جهانی و همگانی است. امامت و رهبری هسته اصلی فلسفه سیاسی اسلام است و همه شئون و مصالح اسلام وابسته به آن است.
این همه جنایاتی که در صحنه گیتی رخ داده و این همه منکراتی که به وجود آمده و این همه وظایف اصلی و انسانی اسلام که متروک گردیده و این میدان‌های وسیعی که جباران و ستمگران و استعمارگران و مستکران در طول نسل‌ها و عصر‌ها به دست آورده اند، همه و همه،درنتیجه کنار زدن حضرت امیر مؤمنان علیه السلام از عرصه رهبری است که این ظلم نه تنها به علی علیه السلام،بلکه ظلم به همه انسان ها، به ازای تاریخ و گستردگی گیتی است.
مظلومیت علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها،نمودی از یک زخم عمیق بر پیکر امت اسلامی است که حضرت رسول اکرم(ص) فرمودند :
«و ان ولیتموها علیا وجدتموه هادیا مهدیا یسلک بکم علی الطریق المستقیم»
یعنی: اگر خلافت اسلامی را به علی بسپارید،رهبری خواهید داشت راه شناس،که همه رهروان را در جاده مستقیم حق پیش خواهد برد.
و بالاخره،نهضت صدیقه کبرا حضرت زهرا سلام الله علیها، در رابطه با مسأله رهبری در این دو مطلب خلاصه می‌شود:
1. یکی از مبادی دین اسلام،گفتار پیغمبر اکرم(ص) است که فرمودند:« من مات و لم یعرف امام زمانه مات میت جاهلیة»
یعنی: هرکس که از دنیا برود و امام زمان خود را نشناسد،مرگ او مرگ زمان جاهلیت و مرگ دنیای کافر است.این حدیث را،شیعیان و اهل سنت به طور مسلم و متواتر از آن حضرت نقل کرده اند.
2. فاطمه زهرا سلام الله علیها،بر اساس آیۀ تطهیر و بر پایه آنچه که پیغمبر اکرم(ص) فرموده است که او پاره تن من است و غضب و او غضب من و غضب من غضب خدا و رضای او رضای خداست و امثال این تعبیرات،دارای مقام عصمت است.
3. حضرت زهرا سلام الله علیها،در نبیجه حادثه ای که به وجود آوردند، بر ابوبکر و هم فکران او غضب کرد و در مقابل آن‌ها به خواندن  خطبه ای که از آن یاد شده، قیام کرد و وصیت کرد که او را شبانه دفن کنند و در نماز و تشیع جنازه او، این غاصبان حق او و همسرش حضرت علی علیه السلام،شرکت نکنند و برای اینکه این حادثه برای همگان روشن باشد قبر او را مخفی نگاه بدارند. نتیجه آن مقدمات این است که خلافت غیر امیرمؤمنان علیه السلام بی اساس و محکوم است.
این است نتیجه مهم این خطبه و این نهضت و این فریاد که تا قیامت طنین انداز است.
هشدار دادن به مردم که شما دارای قدرت و مسئولیت هستید:
«انتم عباد الله نصب أمره و نهیه و حمله دینه و أمناء الله علی أنفسکم و بلغانه الی الامم».
در ارزیابی‌های خود با دقت گام بردارید و در راه تشخیص شایستگی‌ها به سوابق اشخاص نگاه کنید.مقام امامت مقام بسیار مهمی است که خداوند متعال در قرآن مجید فرمودند:
«لا ینال عهدی الظالمین»، که منظور این است که: کسی که از اول تا آخر عمر خود،اگر یک لحظه هم مرتکب خلاف باشد،هرگز شایستگی مقام امامت را ندارد؛به عبارت دیگر، مفاد آیه این است که امام باید معصوم باشد. ولذا آن بانوی بزرگ اسلام،میوه دل پیغمبر اسلام(ص)،باعث بقای اسلام ناب می‌شود،نقاب از چهره عافیت طلبان دیروز، که امروز فریاد سر می‌دهند، کنار می‌زند و با صراحت و صلابت می‌گوید که پرچم رهبری را امروز کسانی در دست گرفته اند که دیروز از میدان جهاد می‌گریختند.
صحنه جنگ احد را درنظر آن‌ها مجسم می‌کند و فراریان آن جنگ را که امروز در مسند قدرت و جایگاه رفیع امامت نشسته اند،معرفی می‌کند و این مطلب را تذکر می‌دهد که علی علیه السلام شعله آتش مشرکان را با شمشیر خود خاموش کرد و شما در لحظات بحرانی از صحنه درگیری می‌گریختید. به علاوه مسند نشینان امروز، درمواقع حساس و سرنوشت ساز دیگری مانند خیبر و حنین نیز فرار را بر قرار ترجیح داده بودند.
ابن ابی الحدید معتزلی از استادش ابوجعفر  نقل می‌کند که :
علی علیه السلام شجاع‌ترین و با صلابت‌ترین حامی پیامبر(ص) بود که با کمال قدرت و شجاعت از او حمایت می‌کرد... ولی ابوبکر از همه مسلمانان کم توان‌تر بود،هرگز تیری پرتاب نکرد و هیچ گاه شمشیر نکشید و خونی نریخت.
و بالاخره دخت گرامی پیغمبر اکرم(ص)،در ضمن این خطابه،برای نجات فضیلت هایی که به یغما می‌رود و ارزش هایی که در معرض غارت و انکار قرار گرفته است،سخن می‌گوید و این اصل را تثبیت می‌کند که یکی از اصول دین اسلام ناب است که امام باید معصوم و بعد از پیغمبر افضل از همه مردم باشد. در این خطبه ارزشمند، مطالب مهم بسیاری وجود دارد و ما به همین اندازه در اینجا اکتفا می‌کنیم.
منبع:کتاب همراه با بانوی مینوی
«روابط عمومی هیئت مکتب عترت طه(ص)»
«آذربایجانی‌های مقیم تهران»


نظرات

ارسال نظر

پست الکترونیک شما در بخش نظرات عمومی منتشر نخواهد شد.